Profese

Polygrafie v České republice baví a živí asi 12.000 lidí. Každý dělá něco jiného, každého je v tiskárně třeba. Co musí znát a umět tiskař, technolog nebo kalkulantka?

Kalkulantka

Zákazníci vyžadují kvalitu, ale rozhodují podle ceny. Každá zakázka proto začíná kalkulací. Kalkulantka zajistí, aby tiskárna vydělala, a zákazníka nekleplo.
Cena tisku se počítá z mnoha položek, kterým musí kalkulantka velmi dobře rozumět. Práce vyžaduje trpělivost lemura, protože žádná cena není podepsána, dokud se aspoň třikrát nezmění. U všech změn se ale dá pít káva a do kanceláře nefouká.

Obchodník

Po tisku je poptávka a tiskárny se skoro nezastaví. Proč by ale zákazníci měli tisknout támhle, a ne někde jinde? Od toho je obchodník.
Obchodník má zákazníka přesvědčit, aby zadal zakázku právě jeho tiskárně. Komunikuje s ním, konzultuje jeho potřeby, přebírá objednávky a dohlíží na řádné zpracování zakázky. Když všechno klape, miluje ho zákazník i ředitel.

Operátor v předtiskové přípravě

Zkrotit nuly a jedničky, aby vypadaly jako text a obrázky, zařídit, aby se tisk trefil na papír a mnoho dalších věcí musí ošéfovat operátor předtiskové přípravy.
Grafický návrh, sazba i předtisková příprava probíhá na výkonných počítačích s obrovskými monitory, za kterými každý player vypadá fakt cool. Leží na něm ale velká odpovědnost. On rozhoduje o tom, jestli tiskař vytiskne, co zákazník chtěl vidět.

Technolog

Armády mají generály, nádraží výpravčí a tiskárny technology. Technolog přebírá od obchodníků zakázky a určuje, jak se co bude vyrábět.
Nestačí říct jen — na papír a ať je to hezké! Technolog překládá požadavky laického zákazníka do tiskařštiny a plánuje celý proces výroby. Vybere papír, určí, jak se vyskládají archy, v jakém pořadí se budou tisknout, zda se nalakují, pořežou nebo svážou. Určuje, co se bude v tiskárně dít. A když se to nedaří, volá se znovu, aby vymyslel, co s tím.

Operátor tiskových strojů

Všichni v tiskárně se můžou přetrhnout, ale když se doma zapomene tiskař, nemají do čeho píchnout. Operátor tiskových strojů je králem tiskárny.
Tiskových strojů bylo odjakživa mnoho druhů a obsluhovaly se víceméně ručně. Dnes pracují stále více automaticky a obsluhují se spíš jako velké počítače. Jedno ale platí stále: sebelepší stroj nic nenatiskne sám. Velké ofsetové rotačky i malé digitální stroje poslouchají jenom vzdělanou a zkušenou obsluhu. Ne nějakého šotka!

Seřizovač knihařských strojů

Kdyby se tiskař rozkrájel, nevytvoří víc než tiskový arch. Ten je třeba poskládat, sešít, slepit, ořezat... aby se hromada papíru proměnila ve vytoužený výrobek.
Skládací a řezací stroje, vysekávací automaty, šicí a lepicí linky, baličky i složité dopravní systémy. Všechny tyto stroje potřebují před výrobou připravit, nastavit, vyladit. Nikdo v tiskárně nemá k ruce takový arzenál jako seřizovač. Práci má pestrou, musí být ale i přesná. Když něco pokazí, tiskař musí znovu spustit stroj a pan ředitel se zachmuří.

Mistrová výroby

Tisk je složitý proces, který musí někdo řídit a kontrolovat. Mistrová výroby chodí po tiskárně a sleduje, jestli všechno běží podle plánu.
Mistrová je kouzelnice pracující s časem lidí, kapacitou strojů a posloupností jednotlivých technologických procesů. Plán vytváří, hned ho zase mění a neustále upravuje. Tiskárna je velmi živé místo a mistrová mu musí velmi dobře rozumět. Jen díky ní se pozná tiskárna od cirkusu.

…a další

Není tiskárna jako tiskárna. Názvy profesí se liší a stejně tak i náplň práce. Existují další profese, o kterých jsme se tu nezmínili. Polygrafie je příliš pestrá na jednoduchý seznam!